Scientific Programme

ISOCON 2018
Scientific Programme
Day1, 16th November 2018
Hall 1
8:45 am - 9:00 am Formal Inauguration
Time Description/Topic Speaker Chairperson
9:00 am – 9:45 am Dr. V.S. Subramanian memorial oration Dr Enrico Piccirillo Dr S K E Appa Rao (President ISO)
Dr Ravi Ramalingam (Secretary ISO)
Management of Facial Nerve tumours – the Gruppo Otologico experience
9:45 am – 10:30 am Dr. K.U. Shah memorial oration Dr Muaaz Tarabichi Dr Milind Kirtane (President Elect )
Dr Ilambarathi (Treasurer)
Principles of Transcanal Endoscopic Surgery
10:30 am – 11:15 am Prof. K.K. Ramalingam oration Dr Levent Sennaroglu Dr P J Visvanathan
Dr Deepak Haldipur
Classification and management of inner ear malformation: CI vs ABI
11:15 am – 12:00 pm Prof. A. Mahadevaiah Memorial Oration Dr Javier Gavilan Dr Vijayendra H
Dr S P Dubey
Intraoperative Facial Nerve management in vestibular Schwannoma Surgery
12:30 am - 1:30 pm Inaugural function
1:30 pm - 2:30 pm Lunch Lunch area
Executive Committee Meeting Board Room, Upper Basement
Interview of Foreign Travel Fellowship Applicants
Foreign Faculty Talk
2:00 pm –2:30 pm Subtotal petrosectomy in difficult cases and surgical technique Dr Enrico Piccirillo Dr Sharaffudin
Dr Sanjay Agrawal
2:30 pm – 3:00 pm Site of eustachian tube obstruction in chronic ear disease Dr Muaaz Tarabichi Dr Sameer Bhargav
Dr Bharathi M B
3:00 pm – 3:30 pm Management of otosclerosis Dr Levent Sennaroglu Dr Majumdar
Dr A M Shivakumar
3:30 pm – 4:00 pm Cochlear implant vs ABI in NF2 patients and patients with acoustic neuroma in the only hearing ear Dr Javier Gavilan Dr Anjana Visvanathan
Dr Babu A R
4:00 pm – 4:30 pm Cochlear Implants after Subtotal Petrosectomy Dr Enrico Piccirillo Dr Prakash B G
Dr Balakrishnan
4:30 pm – 5:00 pm Endoscopic Anatomy of the Attic and Middle Ear Dr Muaaz Tarabichi
5:00 pm – 5:30 pm Experience with Perilymphatic and CSF Fistula Dr Levent Sennaroglu Dr Hariharamurthy
Dr Rakesh B S
5:30 pm –6:00 pm Management of Internal Carotid artery in Skull Base Surgery Dr Sampath Chandra Prasad
6:00 pm - 6:30 pm General Body Meeting
7:30 pm onwards Welcome Dinner @Mysore Race Course Club
ISOCON 2018
Scientific Programme
Day2, 17th November 2018
Hall 1
Time Description Chairperson
8:00 am - 10:00 am Temporal Bone Dissection Demonstration - Dr Ravi Ramalingam Dr Arshad Hussain
Dr Kumaraswamy
10:00 am - 11:30 am Live Surgery 1 /Unedited Video – Cochlear Implant Dr Shankar Medikeri
Dr Hetal Marfatia
11:30 am - 11:45 am Journal Of ISO By Dr Sunita Chapola/ Dr Anirban Biswas
11:30 am - 1:00 pm Live Surgery 2 / Unedited Video – Endoscopic Ear Surgery Dr Basavaraj S
Dr Shankar B
Dr Mubarak Khan
1:00 pm - 2:30 pm Live Surgery 3 / Unedited Video - Cholesteatoma Dr Shashikanth
Mahasal
Dr Ravi
Sachidananda
2:30 pm - 5:00 p.m. Live Surgery 4 / Unedited Video – Endoscopic Ear Surgery Dr Antony
Irudhayarajan
Dr Sreeramamurthy
Hall 2
Time Instructional course Speaker Chairperson
8:00 am - 9:00 am Skull Base Paragangliomas: Carotid Artery Management And Surgical Treatment Dr Enrico Piccirillo Dr Sundar Raj
Dr Dwaipayan
Mukherjee
9:00 am - 10:00 am Practical Aspects Of The Practice Of EES Dr Muaaz Tarabichi Dr Jagadish Malloli
Dr Anupam Hazarika
Symposium/Panel discussions
10:00 am - 11:00 am Symposium On Cochlear Implant Moderator: Dr Milind Kirtane
Panelists:
1. Dr Levent Sennaroglu
2. Dr Manoj
3. Dr Mohnish Grover
4. Dr Neelam vaid
5. Dr Shankar Medikeri
Dr Kailash Pujary
Dr Rupa Vedantam
11:00 am - 12:00 pm Implant Otology Panel discussion Moderator: Dr Sunil Narayan Dutt
Panelists:
1. Dr Anjana visvanath
2. Dr Hetal Marfatia
3. Dr Rajesh Vishwakarma
5. Dr Javier Gavilan
Dr Anjali Lepcha
Dr Mohan Appaji
Wisdom in otology
12:00 pm - 12:20 pm Revision Surgery In Cochlear Implant Dr Shankar Medikeri Dr Hanumanth Prasad
Dr Ravi D
12:20 pm - 12:40 pm The Uneasy Relationship Of The Ear Surgeon And His Learning Curve Dr Manoj M P
12:40 pm - 1:00 pm Middle Ear Surgery- Whys And Wherefores Dr Neelam Vaid
Invited Talks
1:00 pm - 1:15 pm Malignant Otitis Externa: The Shifting Treatment Paradigm Dr M B Bharathi Dr Shajid
Dr Raveendra P Gadag
1:15 pm - 1:30 pm Vestibular Physiotherapy : Whats New Dr Anirban Biswas
1:30 pm - 2:00 pm Lunch Break
2:00 pm - 3:00 pm Panel Discussion On Hurdles During Stapes Surgery Moderator: Dr Vijayendra
Panelists:
1. Dr Enrico
2. Dr Maria Paula
3. Dr Sameer Bharghav
4. Dr Deepak Haldipur
5. Dr J P Reddy 6. Dr Appa Rao
Dr Srirang Prasad
Dr Nagaraj
Invited Talks
3:00 pm - 3:15 pm Endaural Approach Revisited Dr Sanjay Agrawal Dr Farida Wadia
Dr Alok Kamalkar
3:15 pm - 3:30 pm Recurrent Meningitis Secondary To Congenital Labyrinthine And Perilabyrintine Fistulae Dr Rupa Vedantam
3:30 pm - 3:45 pm Otology Beyond Middle Ear And Mastoid Dr Morwani
3:45 pm - 4:00 pm Soft Wall Reconstruction Dr Mohnish Grover Dr John Panicker
Dr Anwar Rasheed
4:00 pm- 4:15 pm Ossicular Reconstruction Dr Meenesh Juvekar
4:15 pm - 4:30 pm Eyelid Gold Implants For Facial Palsy Dr Gauri Belsare
Invited talks on otosclerosis
4:30 pm - 4:45 pm Far advanced otosclerosis Dr Anjana Visvanathan Dr Rajeshwari
Dr Tarun Palit
4:45 pm - 5:00 pm Laser stapedotomy Dr Deepak Haldipur
5:00 pm - 5:15 pm How One Can Overcome Difficult Situation During Stapedotomy Dr Tushar Kanti Gosh
Lateral Skull Base
5:15 pm - 5:30 pm Lateral Skull Base Paragangliomas And Other Tumours: An Experience Of 15 Years At A Tertiary Care Center Dr Pavan Singhal Dr Gangadhar Somayaji
Dr Snehashish Burman
5:30 pm - 5:45 pm Ear Cancers Dr Kapil Sikka
5:45 pm - 6:00 pm Management of meningocele of the mastoid- different techniques Dr Madhuri Mehta
6:00 pm - 6:15 pm Outcomes Of Endoscopic Stapedotomy Dr Khageshwar Rout
Hall 3
Time Topic Speaker Chairperson
8:00 am - 9:00 am Instructional course -- Choosing between bone conduction and middle ear implants in mastoid cavities Dr Javier Gavilian Dr Krishna Kishore
Dr George Thomas
9:00 am - 10:00 am Instructional Course- Petrous Bone Cholesteatoma Management: The Gruppo Otologico Experience Dr Enrico Piccirillo Dr Jyothi Swaroop
Dr Krishnamurthy
10:00 am - 10:20 am Endoscopic Ear Surgery : Video Demonstration Dr R N Patil Dr Puttamadaiah
Dr Basavaraj K P
10:00 am - 1:00 pm
10:20 am - 11:30 am
11:30 am - 1:00 pm
Consultant award paper session
Group 1
Group 2
Dr Arunavo Sengupta
Dr C V Ballal
Dr Appa Rao
Dr Muralidharan Nampoothiri
1:00 pm - 2:00 pm Registered Instructional Course-Management Of Vestibular Schwannoma Dr Sampat Chandra Prasad Dr Palaninathan
Dr Sanjay Sachideva
2:00 pm - 3:30 pm Consultant award paper session
Group 3
Dr Veeresh
Dr Stephan Antony
3:30 pm - 4:30 pm Video award Dr Ramesh Kollegal
Dr Muneeshwara G B
Hall 4
10:00 am - 1:00 pm PG Award Paper session
10:00 am - 11:00 am Group 1 Dr Krishnan Raja
Dr Ajay Bhandarkar
11:00 am - 12:00 pm Group 2 Dr Bammidinageshwar Rao
Dr Surya Prakash Rao
12:00 pm - 1:00 pm Group 3 Dr Amjad Khan
Dr Ritesh
7:30 pm onwards Gala Dinner at Lalitha Mahal
ISOCON 2018
Scientific Programme
Day3, 18th November 2018
Hall 1
Time Description Chairperson
8:00 am – 10:00 am Advanced Temporal Bone dissection by Dr Enrico Piccirillo Dr Pavan Singhal
Dr Bharathi M B
10:00 am - 12:30 pm Live surgery session 1 Dr Mohnish Grover
Dr Maya K T
12:30 pm - 2:00 pm Live surgery session 2 Dr Natashekar
Dr Sreenivas Murthy
2:00 pm - 3:30 pm Live surgery session 3 Dr Devi prasad
Dr Uday Bhanu
3:30 am - 5:00 pm Live surgery session 4 Dr Jyothi Swaroop
Dr Srimandir Kumar
5:00 pm Onwards Award Ceremony & Valedictory Function
High Tea
Hall 2
Time Description/Topic Speaker Chairperson
8:00 am - 9:00 am Bone Bridge : When, Where and How Dr Javier Gavlin Dr Prakash T K
Dr Suma Prakash
9:00 am - 10:00 am Radiology of the Temporal Bone from an Otologist Dr Levent Sennaroglu Dr Preethy Hazare
Dr Shama Belad
Delivering results that matter–The Surgeon Audiologists Conundrum–Dr Manoj M P
10:00 am - 10:15 am Dr Neelam Vaid Dr Kamalendu Halder
Dr Sandeep S
10:15 am - 10:30 am Dr Meenesh Juvekar
10:30 am - 10:45 am Dr Asha Yathiraj
10:45 am - 11:00 am Dr Saransh Jain
11:00 am - 11:30 am Crossfire 1 : Laser Stapedotomy vs Conventional Stapedotomy Chair & Final Verdict : Dr Deepak Haldipur
Dr Pradeep Kumar Vs Dr C V Srinivas
Dr Shilpa C
Dr Chandrappa
Invited Talks
11:30 am - 11:45 am Challenges in Ossicular Reconstruction Dr Sharafuddin Dr Srirang Dange
Dr Praveen Kumar
11:45 am - 12:00 pm Cartilage Tympanoplasty - Why, When and How Dr Ilambarathi
12:00 pm - 12:15 pm The Technique of Interlay Tympanoplasty Dr Sarvajeet Singh
12:15 pm - 12:30 pm Endoscopic Management of Cholesteatoma Dr Anthony Irudhayarajan
12:30 pm - 1:30 pm Panel On Complications Of Ear Surgery Moderator: Dr Kapila Sikka
Panelists:
1. Dr Vijayendra
2. Dr Mubarak Khan
3. Dr Ramandeep Virk
4. Dr Madhuri Mehta
5. Dr Sharafuddin
6. Dr David Victor
7. Mariapaola Guidi
Dr Maradesha
Dr Ramani Raj
1:30 pm - 2:00 pm Lunch Break
Young Otology Forum
2:00 pm - 2:15 pm Third Window Syndrome Dr Ashwini Shenoy Moderator:
Dr Sampat Chandra Prasad
2:15 pm - 2:30 pm Evaluation protocol for Facial Nerve Disorders Dr Nilesh H Mahajan
2:30 pm - 2:45 pm Pediatric and congenital cholesteatoma Dr Udaya Bhanu H N
2:45 pm - 3:00 pm Translabyrinthine approach to Internal Auditory Meatus and Cerebellopontine Angle Tumours Dr Vinay Vijayendra
3:00 pm - 4:00 pm Panel on Vertigo Moderator: Dr Srinivas D R
Panelists:
1. Dr Anirban Biswas
2. Dr Avinash Bijlani
3. Dr Ramesh Rohiwal
4. Dr Sandeep Sharma
Dr Ashwini Shenoy
Dr Karthikeya
Hall 3
Instructional Course
8:00 am - 9:00 am Ossiculoplasty Dr Levent Sennaroghlu Dr Kanwar Sen
Dr Gautam Bir Singh
9:00 am - 9:30 am Endoscopic Ear Anatomy Dr Sreeramamurthy Dr Sandeep Karmar
Dr Ravi Chandran
Dr V T Anand
9:30 am - 9:45 am Community Based Otology Dr Nishi Gupta
9:45 am - 10:00 am Allergic Rhinitis and Sensorineural Hearing Loss Dr Sandhya D
10:00 am - 1:00 pm Instructional Course : Hands on current vestibulometry Dr Anirban Biswas
Hall 4
9:00 am - 10:00 am Making ENT Easy: Facial Nerve- Sketch and Straw Model Dr D Vijayagovindarajan Dr B P Tyagi
Dr Soumendra Bandopadhay
10:00 am - 1:00 pm PG award paper
10:00 am - 11:00 am Group 4 Dr Rajendra
Dr Pradeep Devineni
11:00 am - 12:10 am Group 5 Dr Thanmay Rai
Dr Muralidhar Reddy
5 pm Onwards Award Ceremony & Valedictory Function
High Tea